DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Slovenská príroda

Hory

Hory a pohoria...
Biele Karpaty
 

Biele Karpaty sa nachádzajú na západe Slovenska a tvoria štátnu hranicu s Českou republikou v dĺžke 60 kilometrov. Sú vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú hlavne neopakovateľné, vzácne krásy bielokarpatských lúk. Na území Bielych Karpát dokázali lesy, lúky, políčka a typické roztúsené kopaničiarske osídlenie s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvoriť dokonalý malebný celok.

K najvyšším vrcholom patrí Veľká Javorina (970 m), Velký Lopeník (912 m), Chmelová (925 m), Kobylinec (911 m), Čupec (819 m), Dúžník (807 m), Machnáč (771 m) a Kykula (746 m). Biele Karpaty tvoria rôznorodú a malebnú krajinu, v ktorej sa v dokonalej súhre striedajú lesy, lúky a polia. Lesy sú väčšinou listnaté, prevládajúcou drevinou je buk, v menšej miere sa vyskytuje dub, jaseň, javor, breza a lipa. V kopcoch Bielych Karpát pramení množstvo prítokov Váhu a darí sa tu rastlinám, ktoré nerastú nikde inde na Slovensku - najmä vzácnym druhom orchideí.

Oblasť Bielych Karpát ponúka veľmi dobré podmienky na zimné i letné športy. Nachádza sa tu veľa bežkárskych dráh a na Starej Myjave alebo Lopeníku si môžte aj zalyžovať. V lete máte k dispozícii viacero dobre značených turistický trás - najzaujímavejšou je hlavná hrebeňová trasa vedúca skoro celým hrebeňom Bielych Karpát. V oblasti sú tiež vhodné podmienky na cykloturistiku a vodné športy.

 

 
 

 Chočské vrchy

Nevysoké pohorie na severe Liptova, ktoré ponúka bohaté možnosti na turistiku a skrýva nádherné doliny. Jeho dominantou je do diaľky sa týčiaci Veľký Choč.

Chočské vrchy ponúkajú bohatý výber zaujímavostí prírodovedného charakteru, oddychu v lone málo narušenej prírody i rekreačného vyžitia na jeho úpätí. Geologicky tvoria podložie Chočských vrchov druhohorné vápence a dolomity. Prevažuje tu členitý reliéf s bohatou škálou skalných útvarov a krasových javov. V južnej časti pohoria sa nachádzajú geologické zlomy s výskytom minerálnych a termálnych prameňov.

Pohorie sa vyznačuje vysokou lesnatosťou a pestrosťou fauny a flóry. Zachovali sa aj praveké boriny a lesy charakteru pralesa. Prevažujú tu horské a vysokohorské druhy rastlín. Bohaté zastúpenie majú orchidee z čeľade vstavačovitých v počte viac ako 40 druhov. Výnimkou nie sú ani plesnivce. Územie Chočských vrchov má bohatú históriu. Zachovali sa tu pozostatky pravekého jaskynného človeka, keltského a slovanského osídlenia, ruiny stredovekých hradov i tradičná architektúra.

Veniec turistických značených chodníkov s východiskami v Ružomberku, Valaskej Dubovej, Jasenovej, Vyšnom Kubíne, Lúčkach a Liskovej vám umožňuje navštíviť Národnú prírodnú rezerváciu Choč s hlbokými lesmi, vzácnymi živočíchmi a rastlinami, neprístupnými bralami a bizardnými skalnými útvarmi.

Na južnom úpätí Chočských vrchov môžete obdivovať prírodné výtvory priamo v obci Lúčky, Prírodnú pamiatku Lúčanské travertíny a kaskádovitý vodopád padajúci do malých jazierok z travertínovej terasy - Národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád. Neďaleko obce Bešeňová navštívte travertínové terasy a vývery minerálnych prameňov zemitých kyseliek s výbornou chuťou v Prírodnej pamiatke Bešeňovské travertíny. Okolie obce Lisková ponúka pohľad na zaujímavý skalný útvar Prírodná pamiatka Skalná päsť, hromadné nálezisko skamenelín z obdobia starších treťohôr v Prírodnej rezervácii Mohylky aj 2 km dlhú verejnosti neprístupnú puklinovorútivú jaskyňu s archeologickými a paleontologickými nálezmi - Národnú prírodnú pamiatku Liskovskú jaskyňu.

Malá Fatra

Národný park Malá Fatra se nachádza na severozápade Slovenska, na území okresov Žilina, Martin Dolný Kubín a Prievidza. Vyznačuje sa pestrými geologickými, klimatickými a povrchovými pomermi /kaňony, tiesňavy, priepasti, bralné hrebene/, jedinečnými krasovými jaskynnými útvarmi, zriedkavými druhmi flóry a fauny, hoľami a súvislými lesnými porastami s čistými potokmi.

Malá Fatra sa delí na Kriváňsku Malú Fatru (je na severovýchod od rieky Váh - Suchý, Malý a Veľký Fatranský Kriváň, Rozsutce, Chleb) a na Lúčanskú Malú Fatru (na juhozápad od rieky Váh - Minčol, Kľak). Jej najvyšším vrcholom je Veľký Fatranský Kriváň /1.709m/. V oblasti Malej Fatry je mnoho vodných prameňov a vodopádov - z nich najväčší je Šútovský vodopád s výškou 38m. Žije tu vyše 30 druhov cicavcov, 118 druhov vtákov a vyše 1000 druhov hmyzu.

Zahŕňa štátne prírodné rezervácie: Rozsutec, Chleb, Tiesňavy, Kľačianska Magura, Starý hrad, Krivé, Hrádok, Hajasová, Šrámková, Šútovská dolina, Šíp, Minčol, Paráč, Sokolec, Veľká Bránica, Príbor, Suchý

Chránené prírodné výtvory: Kryštáľová jaskyňa, Bôriková mláka, Domašínsky meander, Šútovská epigenéza

Vrcholy : Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Poludňový Grúň, Grúň, Chleb, Suchý, Minčol, Veľká Lúka, Kľak

Prístup do Malej Fatry : Čičmany, Rajecká Lesná, Strečno, Vrútky, Martin, Varín, Terchová, Šútovo, Párnica, Zázrivá

Turistické trasy - môžte si zvoliť akékoľvek kombinácie turistík a odkiaľkoľvek - Malá Fatra ponúka skutočne obrovské množstvo možností a nemôže byť pre Vás problém vybrať si niečo presne na Vašu mieru. Medzi najlepšie východiskové body na turistiku v Malej Fatre by som zaradil určite Vrátnu dolinu, Štefanovú, Terchovú, Strečno alebo Varín.


Nízke Tatry
Pohľad na Liptovskú Lužnú.

Národný park Nízke prináša množstvo nádherných turistických trás, hlavne po hrebeni tohto pohoria. Pekné doliny a množstvo krasových javov vás tu tiež neminú.

Z južnej strany tvorí historickú aj administratívnu hranicu Liptova hrebeň Nízkych Tatier. Toto pohorie ponúka možnosti v lete pre turistov (aj náročnejších), v zime zase množstvo možností na lyžovanie a zimné športy na Chopku či v Jasnej. Nachádzajú sa tu tiež známe Demänovské jaskyne.

Najkrajšou túrou v Nízkych Tatrách je hrebeňovka "Cesta hrdinov SNP", ktorá sa začína v Telgárte, pokračuje na Kráľovu hoľu - Orlová - Andrejcová (je tu turistická útulňa, na ktorej sa dá prespať) - Veľká Vápenica - Homôľka - Ramža (je trochu mimo značky, turistická útulňa) - Bacúšske sedlo (je tu chata) - Čertovica - Chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom (doporučujeme na nocľah) - Krupove sedlo - Ďumbier (2043 m n. m. - najvyšší vrch Nízkych Tatier) - Chopok (Kamenná chata - dá sa tam lacno najesť i prespať) - Dereše - Poľana - Kotliská - Chabenec - Sedlo Ďurkovej (turistická útulňa) - Veľká Chochoľa - Malá Chochoľa - Prašivá - Donovaly. Na túto trasu doporučujeme minimálne 4 dni - pre fyzicky zdatnejších turistov.

Podľa všeobecne záväznej vyhlášky o Návštevnom poriadku Národného parku Nízke Tatry je jednorazové prenocovanie a postavenie stanov počas prechodu hrebeňom možné na nasledovných miestach:

a) Predné sedlo pod Kráľovou hoľou
b) sedlo Andrejcová - turistická útulňa (prameň, nádoba na odpadky)
c) sedlo Priehyba - turistický prístrešok (prameň)
d) sedlo Ramža - turistická útulňa (prameň, suché WC, nádoba na odpadky)
e) sedlo Čertovica v priestore za motorestom (WC, voda)
f) pod sedlom Ďurková pri turistickej chate Ďurková (prameň, suché WC, občerstvenie)
g) sedlo Hiadeľské (prameň)
h) osada Magurka blízko turistickej chaty Magurka (prameň, stravovanie, ubytovanie, WC)
Chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom (1.740 m.n.m.)
Kamenná chata pod Chopkom (2.000 m.n.m.)
Táborenie je možné tiež v Autocampingoch: Bystrina - Pavčina Lehota, Tále, Kamzík - Donovaly, Poľana - Malužiná, Vavrišovo, Pohorelská Maša, Nemecká a Borová Sihoť.

Medzi najatraktívnejšie vyhliadkové body patria:

Ďumbier (2043 m n. m.) - najvyšší vrch Nízkych Tatier
Chopok (2024 m n. m.)
Kráľova hoľa (1946,1 m n. m.)
Orlová (1840,4 m n. m.)
Poľana (1889 m n. m.)
Kotliská (1937 m n. m.)
Chabenec (1955 m n. m.)

Prístup do Nízkych Tatier závisí od každého individuálne, pretože do Nízkych Tatier sa môžte vydať z mnohých miest. Uvedieme len pár príkladov, ktoré sú najlepšími východiskovými bodmi - Liptovský Ján, Demänovská dolina, Donovaly, Liptovská Lužná, Mýto pod Ďumbierom, Trangoška, Čertovica, Horehronské mestá a dediny

Západné Tatry

Západné Tatry sú prekrásne pohorie na západ od Vysokých Tatier. Oravská časť Západných Tatier sa nazýva Roháče a turista tu nájde všetko - mohutné skalnaté vrcholy, ostré bralá, hlboké lesy, vodopády alebo plesá, malebné doliny kontra vysoké štíty.

Pokiaľ nemáte náladu alebo fyzickú kondíciu na vysokohorskú turistiku, Západné Tatry Vám poskytnú množstvo ľahších túr v podhorí lesov. Je tu veľké množstvo štátnych prírodných rezervácií, chránených prírodných nálezísk alebo prírodných výtvorov. Toto nádherné pohorie tvorí severnú hranicu liptovského regiónu. Rozlieha sa na území dvoch štátov - Slovenska a Poľska. Hlavný hrebeň je asi 40 km dlhý a jeho dve tretiny tvoria hranicu medzi týmito dvoma štátmi. Celé ich územie, cca 380 km2, patrí do Tatranského národného parku (TANAP). Jeho južnú časť môžeme pozorovať už z Liptovského Mikuláša.

Na hrebeňovú túru možno nastúpiť z ktorejkoľvek doliny: Suchá, Jalovecká, Bobrovecká, Žiarska, Jamnícka, či Račkova alebo miest a obcí Zuberec, Suchá Hora, Žiar alebo Pribylina. Často navštevovaný je Sivý vrch v Západnej časti Roháčov. Vystúpiť naň sa dá z obce Huty po červenej značke približne za 4 hodiny. Cestou sa nám naskytá nádherný výhľad na celý Liptov a Oravu naraz na Bielej skale. Skalné útvary, pripomínajúce mestečko, nám cestou hore tiež neujdú. Zo Sivého vrchu je možné pokračovať v zdolávaní hrebeňa cez sedlo Pálenica, Brestovú, Salatín, Baníkov, Smutné sedlo, Plačlivé, Volovec, Bystrú, až nakoniec zísť Bystrou, prípadne Račkovou dolinou.

Hlavný Roháčsky hrebeň je veľkým zážitkom pre každého turistu a v prípade dobrého počasia Vám ponúka očarujúce výhľady na okolitý kraj a prírodu - Nízke Tatry, Poľská časť Západných Tatier, Malá Fatra, Chočské vrchy, Oravská Magura alebo Vysoké Tatry. Hrebeň je značený červenou farbou - Brestová - Salatín - Spálená - Pachoľa - Baníkov - Hrubá Kopa - Tri Kopy - Smutné sedlo - Plačlivé - Ostrý Roháč (a jeho povestné reťaze) - Volovec.

Turistika v tomto pohorí sa líši od tej vo Vysokých Tatrách najmä tým, že tunajšie trasy ešte nie sú tak poznačené masovým turizmom, aj keď kamzíka či svišťa tu stretnete už iba zriedka, zatiaľčo kedysi tu boli úplnou samozrejmosťou. Zdolávať Západné Tatry sa podujímajú väčšinou ľudia, ktorým ide o zážitok ďaleko od civilizácie, odkázaných samých na seba, uprostred živelnej prírody, túžiacich po horolezeckých výkonoch a po atmosfére skalnatých hôr. Vyžaduje si fyzickú zdatnosť a skúsenosť, preto je možné si zabezpečiť aj sprievodcu, či horského vodcu.

Je potrebné byť pripravený na všetky druhy počasia, pretože toto sa tu mení veľmi rýchlo.

Najkrajšie vyhliadkové body - technicky najľahší variant výstupu

1. Babky - po zelenej z obce Jalovec
2. Volovec - po odrej značke z Jamníckeho sedla
3. Tomanovské selo - po červenej z Tichej doliny cez Tomanovskú dolinu
4. Plačlivé - po žltej zo Žiarskeho sedla 5. Jakubina - po zelenej z Jamníckej doliny cez Hrubý vrch
6. Pachoľa - po žltej zo Spálenej doliny a cez Baníkovské sedlo
7. Salatín - po zelenej z Hlbokej doliny
8. Sivý vrch - po červenej zo sedla Pálenica
9. Bystrá - po červenej z Pyšného sedla
10. Baranec - po žltej od ústia Žiarskej doliny
11. Temniak - po žltej z Tichej doliny cez Suché sedlo a hrebeň Červených vrchov Smrečiny - zo Smrečinského sedla

Vysoké Tatry
 
Vysoké Tatry, vďaka svojmu unikátnemu prírodnému prostrediu poskytujú návštevníkom po celý rok množstvo oddychových aktivít, vhodných pre každého, od najnáročnejších športovcov, až po seniorov a rodiny s maloletými deťmi. Vysokohorská turistika, horolezectvo a lyžovanie v tejto ponuke prevažujú, no okrem nich je tu ešte priestor pre veľa ďalších rekreačných činností, ako je jazda na horskom bicykli, jazdectvo paragliding, plávanie, či rafting. Pri pobyte vo vysokohorskom teréne si musíte hranice svojich možností určiť sami, ak sa necítite na horách celkom bezpečne a nemáte potrebnú výstroj, kontaktujte Spolok horských vodcov, Tatranskú horskú službu, alebo niektorú z lyžiarskych škôl, cestovných kancelárií či športových požičovní. Všetky tieto vysoko profesionálne organizácie Vám zabezpečia bezproblémový priebeh Vašich turistických plánov a zámerov. Vyznavačov extrémnych športov upozorňujeme na fakt, že vo Vysokých Tatrách je každá činnosť mimo vyznačených turistických chodníkov a lyžiarskych trás, možná len so súhlasom Správy Tanap-u.